Taják získal zlato z Majstrovstiev Slovenska

22 February 2023, 12:02    |    Viera Gilányová


Veľkým úspechom sa pre GJGT  skončili Majstrovstvá SR 4- členných tímov stredných škôl  v zrýchlenom šachu, keď naše družstvo A  v zložení Richard Turčan (4.F), Adrian Gyerpál (3.F), Ján Bobro (4.F) a Martina Mikušová (1.F) získalo v súťaži najcennejšie 1.miesto !  Turnaj sa uskutočnil v Bratislave 15.2. za účasti 45 stredoškolských  tímov z celého Slovenska.  Hralo sa tempom 10 minút +3 sekundy bonus na partiu. V súťaži štartovalo aj naše menej skúsené družstvo B v zložení Noemi Jabrocká (2.A), Peter Markovič (3.A), Matúš Boleček (2.C) a Cyril Kuchar (5.L), ktoré na podujatí obsadilo 43.miesto. Náš A-tím ako jediný v súťaži zvíťazil vo všetkých siedmich kolách, pričom porazil aj nasadené družstvo č.1 z bratislavského Gymnázia  Grösslingová  v pomere 3.5:0.5. Náš B-tím v neľahkej konkurencii  uhral v siedmich kolách 4 remízy a 3 prehry.  Vynikajúce individuálne výsledky zaznamenali Richard Turčan, ktorý dosiahol najlepší výsledok na 1. šachovnici, Adrian Gyerpál   získal ocenenie za najlepší výkon  na 2. šachovnici, osobitné medaily získali i Cyril Kuchar  za  druhý najlepší výkon na 4. šachovnici a Martina Mikušová  za tretí najlepší výkon na 4.šachovnici.

Majstrovstvám  Slovenska stredoškolských tímov predchádzal na našom gymnáziu uskutočnený školský turnaj, ktorého sa  30.januára zúčastnilo celkovo 64 študentov a 6 študentiek z GJGT. Zámerom turnaja bolo okrem podpory rozvoja logického myslenia realizovať aj predbežnú kvalifikáciu pre spomínané Majstrovstvá SR družstiev tímov stredných škôl v Bratislave. Medzi hrajúcimi účastníkmi nefigurovali naši najúspešnejší šachisti – Richard Turčan a Adrian Gyerpál, keďže sa pre tento prípad  zhostili roly organizátorov podujatia. Vďaka ich iniciatíve sa v spolupráci so šachovým klubom Junior Banská Bystrica a pánom Turčanom podarilo zabezpečiť  množstvo šachových súprav s hodinami potrebnými na uskutočnenie turnaja s takto početnou účasťou. Súťaž sa hrala na 7 kôl tzv. švajčiarskym systémom tempom 5 minút + 3 sekundy bonus za každý ťah na partiu. Víťazom turnaja sa stal Ján Bobro z 4.F, ktorému sa podarilo zvíťaziť vo všetkých  siedmich partiách.  Druhé miesto so ziskom 6 bodov na základe lepšieho pomocného hodnotenia  obsadil Cyril Kuchar z 5.L. Na treťom mieste,  rovnako so ziskom 6 bodov,  sa umiestnila Martina Mikušová z 1.F.

 Všetkým našim úspešným šachistom a šachistkám blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy !

 
Výsledkovú listinu Majstrovstiev SR v súťaži stredoškolských tímov si môžete pozrieť tu:

Výsledkovú listinu školského turnaja GJGT si môžete pozrieť tu